אף סתום כרוני? כמה טיפים להקלה בגודש באף

אף סתום כרוני

אחת מהתופעות הבריאותיות אשר נחשבות כמטרד יומיומי עבור מבוגרים וילדים היא בעיית האף הסתום.  במאמר זה נרחיב אודות הסיבה לאף סתום כרוני ונמנה מספר טיפים אשר יכולים להוביל להקלה משמעותית במצב.

אף סתום כרוני – על קצה המזלג

מצב של אף סתום נחשב לשכיח גם בקרב ילדים וגם בקרב מבוגרים. באם מדובר על תופעה המתרחשת יותר מ – 3 חודשים מצב זה נחשב ככרוני. אף סתום הוא מטרד יומיומי ופעמים מפריע לשינה ולתפקוד של האדם הסובל ממנו. בנוסף, מצב זה יכול להוביל לברונכיט שיכולה להתפתח לאסתמה ולמצב של ריבוי נוזלים באוזן (התיכונה). 

אף סתום – טיפים להקלה על הגודש

נכון להיום יש שיטות שונות להקלה על גודש באף. כיוון שרוב האנשים אינם מעוניינים לצרוך תרופות או לעבור ניתוח, רשמנו בפניכם טיפים טבעיים אשר יכולים לעזור בהקלה על הגודש באף: 

  • השתמשו בתרסיס מי מלח  – אחת השיטות הטבעיות להקלה בגודש באף היא שימוש בתרסיס מי מלח. כאן כל שצריך לעשות הוא לשחרר מנה מדודה של ספריי מי מלח שתפקידו לשמור על ניקיון מערות האף, הקלה על הזרימה של הריר לאף ומניעת דלקות. מתאים גם לילדים וגם למבוגרים.
  • לא מוותרים על אדים חמים – נכון להיום יש אפשרות לרכוש מכשיר אדים המתאים לבעיה של גודש באף. חשוב לשים דגש על אדים חמים.
  • חליטה טעימה יכולה לעזור – שימוש בחליטה בריאה המורכבת מצמחי מרפא, כמו למשל אקליפטוס, ג'ינג'ר, סמבוק ועוד.
  • תרגול נשימה בריאה ונכונה – תרגול נשימתי יכול בהדרגה לעזור לפתרון או הקלה של בעיית הגודש. תרגול נשימתי יעזור לשנות את דפוס הנשימה ובהתאם האף ייפתח. הנשימה הנכונה תרגיע את המנגנונים הרגישים באף, התגובתיות יתר של הגוף.


רבים אינם מודעים ליתרונות הרבים של נשימה דרך האף ולכך שנשימה בריאה ותקינה נדרשת בכדי להגיע למצב של איזון ובריאות אופטימאלית. נשימה דרך האף עובדת על שרירים רבים, ביניהם שרירי הסרעפת, הלוע, הפנים והאף ושומרת על הכוח של שרירים אלו. בריאות טובה

למידע נוסף על אף סתום וגודש באף בקרו באתר של אורנה אדריאנסן 

למאמרים נוספים: