כורכומין – מה הופך אותו למיוחד מבין כל תוספי המזון

כורכומין

הוא אחד הצמחים העתיקים ביותר הידועים לשימוש רפואי. הוא הרכיב הטבעי הנחקר ביותר בעולם. את הצבע הכתום הוא מקבל מהרכיבים הפעילים שבו – כורכומנואידים, ובראשם הכורכומין. סגולותיו הבריאותיות הן רבות מספור. ההודים מכירים ביכולותיו מזה אלפי שנים. הוא נחשב לתבלין קדוש, ועושים בו שימוש בטקסים רוחניים ודתיים. ברפואה ההודית, האיורוודה, הוא משמש לטיפול בבעיות בדרכי הנשימה, בשיעול, גם לטיפול בסוכרת, למחלות כבד ולריפוי פצעים. ברפואה הסינית, הוא נחשב לצמח ממריץ, מחמם ומייבש ליחה. הוא משמש להקלה על תסמיני ווסת.

השפעתו על מנגנוני דלקת

מחקרים מראים כי הכורכומין פועל לעיכוב תהליכים דלקתיים בגוף האדם, בין היתר גם על ידי עיכוב גורמים מתווכי דלקת, כמו, ציטוקינים, פרוסטגלנדינים, אנזימים מחוללי דלקת ועוד. נמצא גם כי הוא משפיע לטובה על דלקות כרוניות כתוצאה ממחלות אוטואימוניות (בהן מערכת החיסון פועלת ומייצרת נוגדנים כנגד רקמות הגוף עצמו). נמצא כי הוא אף משפיע על חלק מהמנגנונים החיסוניים שמייצרים וגורמים לתגובה האוטואימונית.

תוכלו למצוא עוד מידע על כך באתר של Club Pharm

השפעתו על מערכת העיכול

רפואת הצמחים המסורתית משתמשת מזה שנים רבות בכורכומין לסיוע במערכת העיכול במקרים הבאים:

  • שיפור בזרימת הדם
  • המרצת חילוף חומרים ושיפור תהליכי ניקוי רעלים בכבד
  • עיכוב תהליכי דלקת
  • שיפור בתהליכים של עיכול וספיגה
  • הגברת הפרשות מיצי עיכול ומרה
  • חיטוי של מזהמים במערכת העיכול (חיידקים, וירוסים, פטריות, טפילים)

השפעתו על דיכאון

מחקרים רבים הראו שהכורכומין מייצר השפעה חיובית וטובה וללא תופעות לוואי על דיכאון. חלקם נעשו על השפעת הכורכומין לבד במקרים אלה וחלקם נעשו בשילוב טפולים רפואיים קונבנציונליים.

חשיבות שילובו עם פופסוליפידים

חשוב לדעת כי הכורכומין נחשב לבעל זמינות ביולוגית ורמת מסיסות נמוכה כך שהוא אינו נספג באופן יעיל בפני עצמו. נמצא כי הוא מסוגל להיקשר היטב לרכיבים פוספוליפידים שונים  (Phospholipids)פוספוליפידיפ הם חומרים בעלי מבנה מיוחד, המאפשר להם להיות מסיסי מים ומסיסי שמן בו זמנית. לכן, ישנה עדיפות להשתמש בכורכומין המשולב עם רכיבים פוספוליפידים, המאפשרים ספיגה מקסימלית בהשוואה לכורכומין רגיל ללא רכיבים פוספוליפידים..

למאמרים נוספים: