איך לדבר עם מתבגרים ובני נוער?

בני נוער, איזה גיל קשה להיות בו. ההתבגרות, המיניות, הרצונות, חוסר הרצון, העקשנות, הווכחנות, המרדנות וכל זה בבת אחת תחת קורת גג אחת עם זוג הורים שרוב הזמן רוצה להבין את אותם בני נוער אך רוב הזמן לא מצליח. ובכל זאת, חייבת להיות דרך בה יהיה ניתן לדבר עם בני נוער מבלי לקבל תגובות עוקצניות או קצרות.

כך תדברו עם בני הנוער שלכם

דבר איתם בגובה עיניים

הם אמנם בני אדם צעירים אך אין זה אומר שהם לא בוגרים מספיק בשביל להבין מתי מדברים איתם כמו לילדים. זה השלב בו אתם צריכים לעדכן את עצמכם מהרגל של שנים בו אתם מסננים מפניהם דברים, מסתירים וכמובן, מדברים באנגלית. הגיע הזמן לדבר עם הילדים הבוגרים שלכם בגובה העיניים. שיתוף כנה מהצד שלכם יעניק לכם את אותו הדבר מצידם. במידה ואתם מבחינים כי הילד סובל מקושי חברתי מסוים, כדאי למצוא מדריך מקצועי שמסייע במצבים של קשיים חברתיים אצל ילדים צעירים ובוגרים.

היו קשובים באמת

לא תמיד יהיה לכם נעים לשמוע את מה שיהיה לבני הנוער שלכם להגיד. פה התפקיד שלכם הוא להיות האדם הגדול, הבוגר יותר ולהכיל את מה שיש לבני הנוער שלכם להגיד. הם בוחרים לשתף אתכם בדבר מה, היו נכונים להקשיב למה שיש להם להגיד מבלי להכניס את הרגשות האישיים שלכם אל הסיטואציה שלהם.

חברים חברים אבל חייבים גבולות 

אתם רוצים להיות ההורה הכיפי, המשוחרר, זה שמבין ורוצה להבין בני נוער, זה שזוכר איך הוא היה כנער ואולי טיפה מתגעגע. עם זאת, הנער שגדל אצלכם בבית חייב לדעת שלפעמים ישנם דברים שהוא לא יאהב לעשות או לא ימצא חן בעיניו החלטות מסוימות שלכם, אך עם על זה אתם עומדים הסבירו לו את ההיגיון שעומד מאחורי זה.

ובסופו של דבר,

נסו להישאר מעודכנים בתחומי העניין שלהם, התעניינו במה שמעניין אותם ובדמויות אותם הם מעריצים, הקשיבו למוזיקה שהם שומעים, צרפו אותם אל משחקי העצמה לילדים ולמדו להכיר את החברים שלהם.

למאמרים נוספים: