טיפול emdr – מה שצריך לדעת על הטיפול ומה זה דורש מכם?

טיפול emdr

שיטת EMDR היא אחת משיטות הטיפול ההוליסטיות וההתנהגותיות שמשפרות את מצב המטופל על ידי התייחסות לקשר שבין טראומות לבין הדרך שבה המוח והגוף מגיבים להן. השיטה נקראת Eye Movement Desensitization and Reprocessing, ובעברית הקהיה ועיבוד באמצעות תנועות עיניים. בתיאור כללי למדי אפשר לומר שזאת הדרך שבה מטפלים בעיקר בעיבוד הטראומה עד לשחרורה והרפיה לגמרי מן התחושות והמחשבות שזה גרם לנו להרגיש כאשר חווינו זאת. כלומר, בכל פעם שאנחנו חווים חוויה קשה שגורמת לבהלה או לפחד, הגוף מגיב בהדחקה של עיבודה ללא הטמעה נכונה של כל החוויה, ולכן ההשלכות משפיעות עלינו גם בעתיד הרחוק עד שנחזור לשם ונעבד את זה נכון יותר.

איך זה עובד?

השיטה עובדת בארבעה מישורים: תמונה ויזואלית והדמיה, מחשבה, רגש, תחושה פיזית. אלה ארבעת הצדדים של כל חוויה. בזמן טיפול EMDR חוזרים אל התמונה או האזכור של הטראומה בהנחיית המטפל כדי לתקן את הטמעת הרשמים ממנה. זה מה שמשחרר אתכם מהבהלה ומתחושת הסכנה שגרמה לכם לתסמונת הפוסט טראומטית להתעורר עם כל טריגר שלה. מכיוון שאתם עושים את זה בנוכחות המטפל, הוא מעורר בכם את תנועות העיניים על ידי מעקב אחר האצבע שלו משום שיש לכך קשר להליכי עיבוד החוויה והשחרור ממנה.

מה זה דורש מכם?

זה דורש מכם נוכחות ונכונות לעבור את זה בצורה מודרכת ולהיענות לגירויים של המטפל כדי לעורר את התחושות בצורה בריאה יותר כדי לחזור לתחושות המבהילות, אבל הפעם להטמיע אותן בגוף ובתודעה אחרת, ללא הבהלה והפחד. זה עוזר לשחרר חוויות קשות מאוד בצורה בטוחה כשאינכם לבד, ולכן אתם מתבקשים לתת אמון גם בעצמכם וגם במטפל, כדי להגיע למצב שבו אתם מרשים לעצמכם להשתחרר ולהרגיש הקלה.

קראו עוד על השיטה, בדקו איזה מטפל נראה הכי מקצועי בעינכם ובמידה וקיים בינכם מרחק גאוגרפי בדקו עימו אפשרות של טיפול אונליין.

למאמרים נוספים: