איך לתמוך בילדים בזמן בידוד חברתי?

פסיכולוג ילדים

איך לתמוך בילדים בזמן בידוד חברתי?

תקופת הקורונה הביאה איתה לא מעט אתגרים חברתיים ואין שום ספק כי מי שסובל הכי הרבה מהבידוד החברתי עד כה אלו הם הילדים. במשך חודשים ארוכים, ילדים ובני נוער רבים נאלצו להיעדר מהמסגרות החינוכיות השונות כמו בתי הספר, תנועות הנוער והחוגים ואפילו נמנעו להיפגש עם בני גילם, מה שהביא לא מעט לקשיים חברתיים ולפגיעה חמורה בביטחון העצמי ובכישורים החברתיים. לכן, ממש כמו שאנחנו דואגים לילדים שלנו למזון בריא ולשעות שינה, עלינו לדאוג להם בתקופה הזו גם לסיוע ותמיכה שיאפשרו להם להרגיש מעט טוב יותר עם המצב. הנה כמה טיפים איך לעשות זאת.

פסיכולוג ילדים

ילדים שעוד בטרם משבר הקורונה וגזירות הבידוד והריחוק החברתי סבלו מקשיים חברתיים ואתגרים ביצירת קשרים חזקים עם בני גילם, יכולים בקלות להגיע מהנקודה הזו למצב של דיכאון, מה שעלול בהחלט להיות מסוכן ובעל השלכות מרחיקות לכת גם בחיים הבוגרים. מומלץ מאד במקרה הצורך להתייעץ עם פסיכולוג ילדים, במיוחד אם אתם אכן רואים ילד שמפגין תחושות של דיכאון שלרוב באות לידי ביטוי בהסתגרות ובחוסר רצון ומוטיבציה לעשות דברים בסיסיים. הכלים של פסיכולוגית הילדים המודרנית בהחלט יכולים לסייע ולתת כלים לילדים כאלה, אל תתעכבו עם הבדיקה והאבחון.

דמיון מודרך

חשוב לדעת כי גם בימי הסגר יש קבוצות טיפול שעדיין פועלות שכן הן מוגדרות כחיוניות. קבוצת דמיון מודרך יכולה לתת לילד הרבה כלים להתמודד עם הסיטואציה המשונה אליה נקלע העולם ולעזור לו לשים בפרופורציות הנכונות את כל המצב. כמו כן, כאשר זה נעשה בקבוצות עם ילדים בעלי קשיים דומים, זה בהחלט יכול לסייע להפיג מעט מהבדידות והקשיים.

כתיבת יומן

הקפידו להסביר לילדים כי מדובר בתקופה זמנית ארוכה ככל שתהיה שבסופה דברים אמורים לחזור למסלולם. נסו לעודד אותם לתמלל ולכתוב את הרגשות והתחושות שלהם ביומן ואם הם יסכימו לשתף אתכם, תוכלו גם להבין בדיוק מה מטריד אותם.

לבסוף, חשוב לנו להזכיר כי עליכם להיות ערים למצבם כל הזמן. תשומת הלב שלכם היא הכרחית ויכולה להוות את ההבדל בין בריאות נפשית איתנה למצבים מסוכנים חלילה.

למאמרים נוספים: