טיפול בCBT – למי זה מתאים?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) נחשב לאחת משיטות הטיפול המוצלחות והיעילות ביותר, שכן מדובר בטיפול קצר מועד שחוסך למטופל כסף, זמן וכאב. הטיפול מתאים לאנשים שיש להם אחריות אישית, רצון ויכולת להתמסר לתהליך הטיפולי ולקחת חלק במשימות ובאתגרים שהוא מציב. 

באיזה הפרעות ניתן לטפל בשיטת CBT ?

על אף שאינו מקיף את כל סוגי ההפרעות, נמצא כי טיפול קוגניטיבי התנהגות יעיל בלא מעט מהן:

  1. דיכאון – כל סוגי הדיכאון מהקל ועד המז'ורי.
  2. OCD – הפרעה אובססיבית קומפולסיבית הבאה לידי ביטוי בחשיבה ובהתנהגות הינה הפרעה שהטיפול ב-CBT יכול לסייע בהקלתה, שכן הוא העוסק בשינוי דפוסים אלו בדיוק של חשיבה והתנהגות.
  3. הפרעות חרדה על כל סוגיהן – כתוצר לוואי של הנחות יסוד שגויות, החרדה מגיבה היטב לטיפול CBT שעוסק גם בשינוי הנחת היסוד וגם בשינוי ההתנהגות הנובעת מחרדה.
  4. הפרעות פוסט טראומטיות – בשונה מ-OCD או הפרעות חרדה המבוססות על מחשבות והנחות שגויות, הפרעה פוסט טראומטית נוצרת על רקע טראומה מסוימת המשבשת את תפקוד המטופל. בהפרעה זו נעשה שימוש במודל ייעודי של ה-CBT אשר שם דגש על החזרת מהירה של המטופל לתפקוד באמצעות האלמנט ההתנהגותי ובשילוב האלמנט הקוגניטיבי המטפל בחרדות שנוצרו בעקבות הפוסט טראומה. 
  5. הפרעות אישיות קשורות בין היתר בלקויות של המטופל במסגרת מערכות יחסים, מצבי לחץ, אמונות מגבילות, מחשבות מעכבות על עצמו ועל סביבתו ועוד. טיפול CBT להפרעת אישיות יתמקד ברכישת מיומנויות וכן בהטמעת אמונות חדשות, תרגול ולמידה של התנהגויות. 
  6. הפרעות אכילהטיפול בשיטת CBT נמצא יעיל בהפרעות אכילה מסוג בולימיה. לא נמצאו עדויות לאותה הצלחה באנורקסיה, אלא אם הטיפול מתבצע על היבטים אחרים של האנורקסיה. 

 

 

למידע נוסף בנושא, אתם מוזמנים לבקר באתר של עופר כהן פסיכולוג

למאמרים נוספים: