מהם הקפאת הליכים ומי עלול להיפגע מהתהליך

הקפאת הליכים

כשחברה מתנדנדת בין מצבים פיננסיים ומשפטיים מורכבים, נהוג למנות לה כונס נכסים, נאמן או בעל תפקיד אחר ובינתיים מוקפאים ההליכים כנגדה. 

בעלי החוב 

כאשר בעל חוב או החברה מוצאים את עצמם במצב כלכלי קשה ומסובך הם יכולים לפנות לבית משפט ולבקש הקפאת הליכים. המשמעות היא שברגע שההליך יאושר על ידי בית המשפט, כל התביעות או הדרישות הכספיות כלפי החברה יוקפאו ולא יוכלו להיפתח חדשות. בזמן הזה החברה ובעליה למעשה נהנים מהגנה מהנושים ולרשותם פרק זמן לא מבוטל, כדי להגיע להסדר עם הנושים. 

מי הניזוק העיקרי

כל מי שיש לחברה חובות כלפיו עלול למעשה להיות ניזוק אבל בפועל מאפשרת הקפאת ההליכים תקופה של הבראה לחברה או לעסק, בהם הם ממשיכים לעבוד, לייצר ולהכניס כספים אשר בסופו של דבר יעזרו לצמצום החוב כלפי הנושים. חשוב לדעת כי הרשויות נוטות לדאוג לעובדי החברה ולהבטיח כי משכורותיהם ישולמו כמקובל כדי לא לפגוע בהם ולהמשיך להעסיק אותם עד קבלת החלטה אחרת. 

> תפקידו של עו"ד מחיקת חובות בהליך פשיטת רגל

המשך התהליך 

תקופת הקפאת התהליכים היא לרוב מוגדרת ובדרך כלל לכמה חודשים. לחברה ממונה כונס נכסים או איש מקצוע אחר שאמון על הבראת החברה, הסדרים עם הנושים ובסיומה של התקופה יצטרך להגיש דו"ח עם המלצתו לגבי עתידה של החברה. 

האפשרות הטובה ביותר היא המשך קיומה של החברה לאחר הבראה, מצב בו הנושים קיבלו חלק מהכספים הסדרי החוב, העובדים נשארים מועסקים והחברה פעילה. האפשרות הגרועה היא כמובן החלטה על פירוקה של החברה (קראו בהרחבה בנושא באתר של עו"ד אביתר כהן), מצב שיביאו לאובדן פרנסה של עובדי החברה ואבטלה ואפשרות הביניים היא מכירת החברה לבעלים אחרים. ערך החברה יורד, אך העובדים נשארים מועסקים וניסיון תהליך ההבראה ממשיך. 

למאמרים נוספים: