מה הסיבה להרטבת לילה אצל ילדים? ד"ר קובי שגיא עם ד"ר טל שגיא עונים

הסיבה להרטבת לילה אצל ילדים

הרטבת לילה אצל ילדים היא תופעה מוכרת ונפוצה. למה בעצם זה קורה? שאלנו את ד"ר טל שגיא וד"ר קובי שגיא.

בדרך כלל הורים גומלים את ילדיהם מחיתול בסביבות גיל שנתיים. מדובר בגיל צעיר מאוד יחסית כאשר הילד אמור לפתח מודעות לתחושת המלאות של שלפוחית השתן. קליפת המוח אמורה לפתח שליטה על הרפלקס של כיווץ השלפוחית וצריכה להיות יכולת מודעת להידוק הסוגר החיצוני של שלפוחית השתן. גם הגדילה הנורמלית של שלפוחית השתן יחד עם מוטיבציה מצד הילד, מובילים יחד להצלחת התהליך.

אז למה בכל זאת לא כולם מצליחים להיגמל מיד?

כאן עולה השאלה, למה ילדים רבים כן מצליחים להיגמל מחיתול יום ולילה ולעומתם יש את אלו שהלילות שלהם ממשיכים להיות רטובים וצריך לחפש אחר טיפול בהרטבה? כאן חשוב להתייחס להרטבה ראשונית ולהבדיל בינה לבין הרטבה שניונית. הרטבה ראשונית היא הרטבה של ילד שמעולם לא הפסיק להרטיב בלילה. ההרטבה השניונית היא הרטבה של ילד שכבר היה גמול ויבש משך שישה חודשים ופתאום הוא חזר להרטיב.

הסיבות להרטבת לילה על פי שיטתם של ד"ר קובי שגיא עם ד"ר טל שגיא הן –

  • תורשה – ברוב המקרים ילדים להורים שהרטיבו בלילה עד גיל מאוחר, ימשיכו אף הם להרטיב באחוזים גבוהים יותר ביחס לילדים אחרים בני גילם.
  • דפוסי שינה עמוקים – על פי שיטתם של ד"ר קובי שגיא עם ד"ר טל שגיא – הרי שמדובר בתופעה הנובעת בעקבות דפוסי שינה עמוקים. הילד פשוט ישן עמוק מידי ועל כן הוא לא מתעורר גם כאשר הוא צריך להטיל שתן.
  • ייצור יתר של שתן – יש התולים את הבעיה בכך כי בעקבות ירידה בהורמון ADH אשר מופרש בלילה, נוצר מצב של ייצור רב יותר של שתן. במקרים כאלה, שלפוחית השתן לא מספיק גדולה על מנת להכיל את כמות השתן ועל כן השתן 'ישתחרר' החוצה.
  • שתייה רבה לפני השינה – יש התולים את הדבר בעובדה הפשוטה, שתייה מוגברת. יש ילדים בגיל שנתיים ומעלה שעדיין לא נגמלו מבקבוקים. הם הולכים לישון עם שתייה ובמהלך הלילה כאשר הם מתעוררים, נדחפים לפיהם בקבוקים נוספים. אלו יוצרים עומס על השלפוחית והתוצאה היא הרטבה.

למאמרים נוספים: