האם יש מניעה לעשות טיפולי שיניים במהלך הריון?

טיפולי שיניים במהלך הריון

לא מעט נשים שנכנסות בפעם הראשונה להריון תוהות, האם מותר להן לעשות טיפולי שיניים. התהייה הזאת נובעת, בין היתר בגלל אינספור מיתוסים, אינספור מאמרים ודיווחים שונים שקשורים לנושא.

התשובה לכך היא מאוד פשוט, ההמלצה לנשים לא לעבור טיפולי שיניים מורכבים, טיפולי שיניים שאינם דחופים, בשליש הראשון להריון. יש לכך סיבות שונות, הן בגלל החומרים בהם משתמשים במהלך הטיפול, הן בגלל העובדה שנשים בתקופה מתמודדות עם בחילות והקאות וזה יכול להיות מאוד בעייתי, והן בגלל שטיפולי שיניים יכולים להוסיף לחרדות האישיות שלא נחוצות אף פעם, בטח לא בזמן הריון.

> קראי על טיפול שיננית אצל גל שן

החל מהשליש השני, כן ניתן לבצע טיפולים ורצוי לעשות טיפולים משמרים, קרי סתימות, שורש וכדומה. לא לעשות טיפולים שאינם הכרחיים. בשליש השלישי, אין מניעה לעשות טיפולים, אך מאחר ובתקופה זו חווים עלייה ניכרת במשקל, אז תנאי הטיפול עלולים להיות מאוד לא נוחים ולא נעימים.

כעת לשאלה הטבעית, כיצד מתמודדים בשליש הראשון עם סיטואציה בה אסור לעבור טיפולי שיניים. תחילה ההמלצה היא, לעשות כל מה שניתן לפני ההיריון, לא לחכות עם זה, פשוט לגשת לטיפול מקדים ולטפל במה שניתן. בזמן ההיריון עצמו, רצוי מאוד לשמור על ההיגיינה באמצעות תכשירים שונים, כל עוד הם מתאימים לנשים בהריון, יש לדאוג לצחצח את השיניים אחרי כל בחילה והקאה, ויש לשטוף את הפה עם מי פה על מנת שהשיניים לא ייהרסו מהסביבה החומצית שנוצרת כתוצאה מתהליך ההקאה.

במידה ויש צורך לעבור טיפול דחוף בתקופה זו, טיפול חירום, יש לפנות אל רופא שיניים בשערי תקווה שמתמחה בטיפול בנשים בעת תקופת ההיריון. זה אומר, שאסור לקחת משככי כאבים ללא אישור וללא הפנייה, וזה אומר שגם מוטב לא להסתמך על המלצות ועצות של אחרים. יש לפנות אל הרופא ולבקש ממנו שיבדוק את המצב ויטפל בו. רק כך יהיה ניתן להחליט האם יש צורך לבצע טיפול וכיצד.

לפני סיום נדגיש, כל טיפול וכל דבר שעושים, חשוב מאוד לבדוק לא רק אם זה מתאים לנשים בהריון כמובן, אלא אם זה מתאים לעובר.

למאמרים נוספים: