מהי אלרגיה והאם היא תמיד מסוכנת?

טיפול טבעי לאלרגיה

כשמישהו מדבר על אלרגיה, האסוציאציה הראשונה שתעלה לראש היא סכנה. אי אפשר להימנע מהפחד הקטן שמלווה למשמע המילה אלרגיה. אך עם כל הפחד שבמילה, האם אתם יכולים להגיד שאתם יודעים מה היא אלרגיה ואם היא תמיד מסוכנת? למידע נוסף לחצו כאן!

בואו להכיר את אלרגיה

כמו שאתם ודאי יודעים, לא קיימת רק אלרגיה אחת וגם לא קיימת רק תגובה אחת לאלרגיה. אלרגיות מתרחשות כאשר המערכת החיסונית שלכם מגיבה לחומר זר כמו אבקה, ארס ואפילו אביקים מחיות מחמד או מזון. מה שבעצם מעיר בגופכם את הבעיה הם הנוגדנים של המערכת החיסונית שמנסים למנוע מאותו אלרגן מזיק להמשיך ולהזיק לגופכם.

חומרת האלרגיות משתנה מאדם לאדם ויכולה לנוע מגירוי קל ועד למצב חירום שעלול לסכן חיים. ישנם טיפולים שיכולים לעזור להקל על תסמיני האלרגיות השונים אך לרוב האלרגיות לא קיימות תרופות להפסקתן.

תסמיני האלרגיה, בהתאם לאלרגן המזיק, עלולים להשפיע על מערכת דרכי הנשימה, הסינוסים ומעברי האף, העור ומערכת העיכול. תגובות אלרגיות יכולות לנוע בין קלות עד חמורות. במקרים חמורים מאוד אלרגיות עלולות לעורר תגובה מסכנת חיים עד לכדי מוות. 

דוגמא לאלרגיה לא מסוכנת היא הקדחת האביבית. משמה, אתם ודאי יכולים להבין שמדובר באלרגיה עונתית. אתם גם ודאי מכירים לפחות אדם אחת שבזמן חילופי העונות מסתובב תמיד עם טישו כי הוא לא מפסיק להתעטש. זהו אחד מתסמיני האלרגיה שמביאה איתה הקדחת האביבית. האבקנים המצויים באוויר ונכנסים אל דרכי הנשימה יוצרים מצב כזה שהגוף חייב להתעטש בכדי להוציא אותם החוצה.

תסמיני אלרגיה ממזון יכולים לבוא לידי ביטוי בנפיחות בשפתיים, בלשון, בפנים ובגרון והם כבר עלולים להיות מסוכנים ולגרום לוירוס בבטן(ראו כאן) אם לא מטופלים במקום.

תסמיני אלרגיה לחרקים ולעקיצות יכולות לבוא לידי ביטוי כנפיחות באזור העקיצה, גירוד, שיעול או קוצר נשימה. גם הם צריכים להיות מבוקרים ומטופלים כמה שיותר מהר.

בשורה התחתונה,

גוף האדם לא תמיד מסוגל להכיל את כל הגורמים החיצוניים הקיימים בעולמינו ועל כן יש לקדם את הזהירות והבטיחות. אם אתם יודעים שאתם רגישים לדברים מסוימים, הימנעו מהם. אך אתם בוודאי כבר יודעים, לא כל אלרגיה היא מסוכנת.

למאמרים נוספים: